Niedrogie platformy schodowe dla niepełnosprawnych

platforma schodowa dla niepełnosprawnychPlatformy schodowe dla niepełnosprawnych znane także jako platformy ukośne lub przyschodowe to urządzenia o sporych gabarytach. Montowane są w biegu schodowym i, w przeciwieństwie do mniejszych transporterów takich jak na przykład krzesełka schodowe, pozwala na przewożenie osoby niepełnosprawnej, która porusza się na wózku inwalidzkim.

Do zamontowania urządzeń tego typu potrzeba spora miejsca. Minimalna szerokość schodów, na których zainstalować można platformy schodowe dla niepełnosprawnych, powinna wynosić około metra. Na dole – przed schodami – potrzeba jeszcze więcej przestrzeni – w zależności od wybranego modelu będzie to około 130 lub 140 centymetrów. Platforma porusza się po torze jezdnym montowanym do ściany. Jednakże może to być jedynie ściana nośna. W przypadku gdy nie ma takiej na klatce schodowej lub przy schodach, trzeba tor jezdny zamontować na specjalnych słupkach. Wysokie wymagania związane z instalacją toru jezdnego wynikają z faktu, że platforma schodowa waży 100 kilogramów, a z maksymalnym bezpiecznym udźwigiem gwarantowanym przez producenta aż 300 kg. Tak wielki ciężar mógłby uszkodzić zwykłą ścianę.

platformy schodowe dla niepełnosprawnych

Aby platforma mogła zjechać na dół schodów, potrzebne jest około 140-180 centymetrów miejsca. Nie można podać dokładnej wartości, ponieważ jest ona zależna od kilku czynników. Od modelu urządzenia począwszy na stopniu nachylenia schodów skończywszy.

Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej platformy schodowej dla niepełnosprawnych jest jej cena. Pamiętajmy, że do kosztów związanych z zakupem urządzenia należy doliczyć jeszcze fundusze, które trzeba wydać na zamontowania urządzenia. Można wyznaczyć kilka głównych czynników decydujących o łącznej sumie wydatków związanych z kupnem oraz instalacją platform schodowych. Jednym z najważniejszych jest rodzaj schodów i wszystkie powiązane z tym rzeczy, takie jak występowanie zakrętów, długość i ilość schodów. Nie bez znaczenia jest także sposób mocowania platformy. Cena instalacji będzie się różnić w zależności o d tego, czy decydujemy się na mocowanie toru jezdnego na słupkach czy na ścianie nośnej.

platforma schodowa

Kluczowym czynnikiem wpływającym na łączne koszty jest oczywiście wybór modelu. Wśród tych najtańszych wyróżnić należy platformy takie jak Logic czy Delta. Pomimo niskiej ceny urządzenia te oferują naprawdę wiele i w zupełności wystarczą do codziennego, nawet bardzo intensywnego użytku. Warto pamiętać, że koszty wzrosną, jeśli platformy schodowe dla niepełnosprawnych mają być montowane na zewnątrz budynków. Urządzenia narażone na niekorzystne działania warunków atmosferycznych muszą być bowiem dodatkowo chronione, między innymi dzięki specjalnie uszczelnianej budowie i pokrowcowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *