Likwidowanie barier architektonicznych w bloku – platforma schodowa

platforma schodowaLikwidacja barier architektonicznych to na szczęście coraz częściej poruszany w Polsce temat. W wielu domach oraz, przede wszystkim, w budynkach użyteczności publicznej zauważyć można rosnącą ilość rozmaitych urządzeń pozwalających osobom niepełnosprawnym pokonywać schody.

Czym jest platforma schodowa?

platforma schodowaJednym z częściej używanych urządzeń jest platforma schodowa. Możemy znaleźć ją także pod innymi nazwami takimi jak platforma ukośna i przychodowa. Urządzenie to montowane jest nad schodami i pozwala na przewiezienie wózka inwalidzkiego. Jednakże platforma schodowa nie może być instalowana wszędzie. Wymaga ona bowiem sporej ilości miejsca. U podstawy schodów musi być około 140 cm wolnej przestrzeni. Z kolei szerokość schodów musi wynosić minimum 90 centymetrów. Istotną cechą urządzania jest fakt, że ma sporą ładowność i wytrzymałość. Udźwig urządzenia, w zależności od poszczególnych modelów, to od około 200 do 300 kilogramów.

Platforma schodowa – cena

platformaZa urządzenie tego typu musimy zapłacić więcej niż na przykład za krzesełka schodowe. Jednak nie można mówić, że te drugie stanowią dla nich konkurencję, gdyż nie pozwalają one na przewożenie wózków inwalidzkich, a co za tym idzie, wymagają sporej mobilności osoby niepełnosprawnej czy starszej. Cena platformy schodowej zależna jest od kilku podstawowych czynników. Z tego też powodu trudno podać szacunkową kwotę kupna i montażu urządzenia tego typu. Do najważniejszych czynników należą przede wszystkim rodzaj schodów oraz ich długość oraz ilość wolnej przestrzeni na dole klatki schodowej. Istotny jest także rodzaj platformy – w przypadku gdy urządzenia ma być użytkowane na zewnątrz, należy wybrać model wyposażony w dodatkowe elementy, które chronią przed niekorzystnym działaniem warunkach atmosferycznych. Przede wszystkim zalicza się do nich pokrowiec oraz uszczelnienie. Oprócz tego poniesione koszty mogą różnić się także w zależności od sposobu mocowania platformy. Jej tor jezdny można przymocować jedynie do ściany, która jest nośna. W przypadku jej braku można zamontować go na słupkach. Do innych dodatkowych kosztów zaliczać należy dodatkowe udogodnienia takie jak na przykład opcje sterowania.

Wybór konkretnej platformy zależny jest od bardzo wielu czynników. Dlatego też przed dokonaniem zakupu warto skonsultować się ze sprzedawcą lub innym ekspertem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *